یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که برای افراد به‌خصوص خانم‌ها در شروع دورهٔ کاهش وزن به وجود می‌آید، تغییرات ظاهری صورتشان است. مطالعات علمی بسیاری درمورد لاغری صورت در رژیم کاهش وزن صورت گرفته که در این مقاله سعی می‌کنیم جمع بندی صحیحی از تمامی آن‌ها را برای شما بازگو کنیم. همراه ما باشید.

در طول رژیم لاغری چه اتفاقی می‌افتد؟

برای اینکه متوجه شویم دلیل لاغری صورت در رژیم چیست، ابتدا لازم است به‌طور مختصر دربارهٔ چربی سوزی و ترتیب مصرف چربی‌ها در بدن توضیح دهیم. زمانی که شما یک رژیم کاهش وزن را شروع می‌کنید، اولین اتفاق این است که بدن با کمبود انرژی دریافتی معمول خود روبرو می‌شود.

برای مثال اگر هر روز ۲۵۰۰ کیلوکالری به‌طور متوسط دریافت می‌کردید، حال با شروع رژیم کاهش وزن (رژیمی اصولی که توسط یک مشاور تغذیه طراحی شده باشد)، باید حدوداً ۲۰۰۰ کیلوکالری دریافت کنید. کاهش این مقدار از انرژی دریافتی روزانه شما، بدن را مجبور به استفاده از ذخایر انرژی خود می‌کند.

به‌طور کلی بدن با در نظر گرفتن پروتئین‌های عضلات سه منبع تأمین سوخت دارد که شامل کربوهیدرات‌ها (گلیکوژن)، چربی‌ها و پروتئین‌ها (عضلات) می‌باشد. در این بین اولویت با استفاده از کربوهیدرات‌های ذخیره‌ای است، چرا که استفاده و یا به اصطلاح سوزاندن آن‌ها راحت‌تر و کم هزینه‌تر از سایر سوخت‌هاست.

اما نکته‌ای که در مورد کربوهیدرات‌ها وجود دارد این است که آن‌ها بسیار محدود هستند و نمی‌توانند بیشتر از چند ساعت انرژی بدن را تأمین کنند. در نتیجه سریعاً به اتمام می‌رسند.

برای بررسی کامل لاغری صورت در رژیم اول باید روند و شیوه لاغر شدن را به طور کامل بررسی کنیم - مجله ژن سبز

بنابراین پس از کربوهیدرات‌ها، بدن به‌صورت همزمان از پروتئین و چربی استفاده می‌کند که البته سهم چربی‌ها بیشتر است. همین مصرف پروتئین‌ها سبب می‌شود تا تغییراتی در حجم عضلات دست، پا و حتی صورت فرد به وجود بیاید که برای جلوگیری از این فرآیند لازم است، فردی که رژیم کاهش وزن را طراحی می‌کند، حداقل 8/0 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پروتئین در نظر بگیرد.

نکته مهم: هرگاه در رژیم کاهش وزن مشاهده کردید منابع پروتئینی، همانند انواع گوشت، حبوبات و لبنیات بسیار محدود است، بدانید این رژیم از استانداردهای لازم فاصله دارد و نباید از آن پیروی کرد.

چربی سوزی از کجا آغاز می‌شود؟

اما به نظر شما بدن از چه قسمتی چربی سوزی را شروع می‌کند؟ شکم؟ ران‌ها ؟  پهلوها ؟ و یا صورت ؟

پاسخ: از همهٔ این قسمت‌ها، البته با یک نسبت مشخص چربی سوزی آغاز می‌شود. شاید تعجب کرده باشید، اما این یک واقعیت علمی است و همین اصل در مورد حرکات ورزشی هم صدق می‌کند.

یعنی اگر شما فقط حرکت دراز و نشست و یا شکم کرانچ را انجام دهید به همان نسبتی که بدن از چربی‌های ناحیه شکمی شما استفاده می‌کند از چربی‌های ناحیه پهلو، ران‌ها، بازوها و حتی صورت نیز استفاده می‌کند. برای اطلاعات کامل در این مورد، به مطلب “لاغری موضعی و حقایق پیرامون آن” مراجعه کنید.

اما اصلی در بدن ما وجود دارد که از ضرب‌المثل قدیمی «هرکه بامش بیش برفش بیشتر» پیروی می‌کند، به این معنی که چربی سوزی در جایی از بدن بیشتر اتفاق میافتد که درصد چربی بیشتری دارد.

چگونه از لاغری صورت در رژیم کاهش وزن جلوگیری کنیم؟

حال با توجه به توضیحاتی که داده شد، آیا فکر می‌کنید می‌توان در یک دوره رژیم کاهش وزن، از لاغر شدن صورت جلوگیری کرد؟

خب بله، اما نه به‌طور قطع!

در ادامه روش‌هایی را با شما در میان می‌گذاریم که می‌توانند ظاهر صورت شما را در این دوران تا حد امکان حفظ کنند:

۱) از یک رژیم اصولی پیروی شود

همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم، صورت از بخش‌هایی از بدن است که در صورت پیروی از یک رژیم غذایی غیر اصولی با میزان انرژی غیراستاندارد، دچار تغییراتی در میزان چربی، عضله، نرمی و لطافت خود خواهد شد. بنابراین این نکته را مد نظر قرار دهید که میزان کاهش انرژی در رژیم باید با وزن ایده‌آل و هدفی که شما از کاهش وزن خود دارید، مطابقت داشته باشد.

۲) نوشیدن آب کافی فراموش نشود!

نوشیدن میزان کافی آب و مایعات در طول روز نکته بسیار مهم در پیروی از یک رژیم کاهش وزن به منظور جلوگیری از لاغر شدن صورت می‌باشد. در صورتی‌که شما میزان کافی آب و مایعات دریافت کنید، احتمال بروز چین و چروک و خشکی پوست صورتتان بسیار کم خواهد شد.

۳) کاهش وزن باید آهسته اما پیوسته باشد

عامل دیگری که می‌تواند باعث بروز افتادگی در صورت شود، کاهش وزن سریع است. پایین آوردن وزن باید آرام و در طی زمان باشد، چرا که در صورت بالا بودن سرعت کاهش وزن، به دلیل آزاد شدن حجم زیادی از سموم موجود در بافت چربی آسیب‌های جدی به بدن وارد می‌شود. از جمله این آسیب‌ها می‌توان به افتادگی و تیره شدن پوست صورت اشاره کرد که اکثر افراد از آن واهمه دارند.

میزان استاندارد کاهش وزن طبق دستورالعمل‌های معتبر، در حدود ۲ تا نهایتاً ۴ کیلوگرم در ماه است. به‌طور کلی زمانی کمترین آسیب به بدن وارد می‌شود، که حدود %۱۰ از وزن طی ۶ ماه کم شود.

۴) ورزش را فراموش نکنید

تمرینات ورزشی و اثرات مثبت آن بر سلامت جسمی و روحی، بحث داغ این روزهای تمام رسانه‌های سلامت است، چرا که ورزش می‌تواند در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله چاقی مؤثر واقع شود.

موضوع اصلی بحث ما یعنی جلوگیری از لاغری صورت در رژیم نیز از این قاعده مستثنی نیست. حدوداً ۱۵۰ دقیقه پیاده‌روی در هفته نه تنها باعث شادابی شما می‌شود، بلکه با رفع تنش‌ها از بدن شما، واکنش‌های مخرب در پوست صورتتان را متوقف می‌کند.

۵) با سبزیجات آشتی کنید:

این مواد غذایی غنی و ارزشمند که متأسفانه خیلی از افراد علاقه‌ای به مصرف آن ندارند، می‌توانند عوارض کاهش وزن را به حداقل برسانند. داشتن مقادیر زیاد انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی در کنار وجود انواع آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند در حفظ شادابی و لطافت پوست شما مؤثر باشند. از طرفی ویتامین‌ها برای لاغری تاثیرگذارند.

سبزیجات نقش زیادی در تپل بودن صورت بعد از رژیم دارند - مجله ژن سبز

پایین بودن میزان کالری سبزیجات یکی دیگر از دلایل محبوبیتشان در رژیم‌های کاهش وزن می‌باشد. به‌طوری‌که اکثر مشاوران تغذیه در تنظیم رژیم غذایی برای مراجعین خود، مصرف سبزیجات را آزاد می‌گذارند.

مشاوران تغذیه اصطلاحاً به این مواد غذایی «Zero Calorie یا بدون کالری» می‌گویند.

کاهش لاغری شدید صورت با رعایت تمام اصول

اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، در رژیم‌های کاهش وزن در هر حالت شما شاهد لاغر شدن صورت خود هستید، اما با رعایت نکاتی که ذکر شد، می‌توانید میزان آن را به حداقل برسانید. این نکته را هیچگاه فراموش نکنید که در بحث‌های مرتبط با پیشگیری و درمان، توصیه‌ها برای تمام افراد قطعیت ندارند، به‌خصوص در رابطه با ظاهر بدن که تحت تأثیر ژنتیک، پیشینهٔ تغذیه‌ای و استرس می‌باشد.