سلولیت چیست؟

80 درصد خانم ها سلوليت دارند. اين عارضه در اثر تجمع چربی که به سطح بالايی پوست فشار وارد می‌کند ايجاد می‌شود و باعث تشکيل فرورفتگی‌هايی در پوست می‌‌گردد. رهايی از سلوليت کمی مشکل به نظر می‌رسد اما توصيه‌های زير به کاهش ظاهر پوست پرتقالی در طول زمان کمک می‌کند.

 

ورزش‌های هوازی

ورزش های هوازی در رفع سلوليت موثر است. بيشتر به انجام ورزش‌هايی بپردازيد که روی قسمت‌ ران تمرکز دارند مثل پياده‌روی، دوچرخه‌سواری، دويدن.

 

آب

پيشگيری بهتر از درمان است. آب پوست شما را هيدراته نگه می‌دارد و سموم را دفع می‌کند. روزانه 1.5 ليتر مناسب است.

 

غذاهای حاوی لسيتين مصرف کنيد

اين موادغذايی را به صورت روزانه مصرف کنيد زيرا باعث استحکام جداره سلول‌ها می‌شود. تخم مرغ، سيب، سويا، اسفناج، گل کلم، بادام زمينی و کاهو موادغذايی غنی از لسيتين هستند.

 

پروتئين

باعث تقويت و تسريع ساخت کلاژن و الاستين می‌شود که از تشکيل سلوليت جلوگيری می‌کنند. گوشت‌های کم چرب، مغزها، حبوبات و شير کم‌چرب را فراموش نکنيد.

سیگار ممنوع

دخانیات تأثیر منفی بر روی گردش خون می‌گذارند و باعث جمع شدن سلول های چربی و احتباس آب می‌شوند، این دو پدیده عوامل اصلی تولید سلولیت هستند.

 

از پله‌ها بالا پايين برويد

به افزايش جريان خون کمک می‌کند.

 

ماهی

روغن موجود در ماهی از آسيب رسيدن به جداره سلول‌های پوستی جلوگيری می‌کند. سعی کنيد در هفته حداقل يک بار ماهی میل کنید.

 

از مصرف لبنيات پرچرب خودداری کنيد

لبنيات پرچرب مثل خامه، کره و پنير خامه‌ای سرشار از اسيدهای چرب اشباع هستند و شکستن آنها برای بدن بسيار دشوارتر می‌باشد. تا جای ممکن از مصرفشان خودداری کنيد.

 

مصرف کيک و فست فودها را کاهش دهيد

غذاهای چرب و فراوری شده می‌توانند باعث ايجاد سلوليت گردند زيرا باعث تشکيل ذخيره چربی در بدن می‌شوند.

 

ميوه و سبزيجات

غنی از فيبر و آب هستند و برخی از انواع آنها مثل کرفس، پرتقال، گريپ فروت، هلو و آلو که قند کمتر و فيبر بيشتری دارند به بقيه ارجحيت دارند.