بدون شک غذا خوردن بیش از حد و کم تحرکی، یا به عبارتی دریافت کالری بیش از حد نیاز بدن، عامل اصلی چاقی است. اما مواردی پنهان نیز وجود دارند که بر روی این مسئله ی شایع و معضلی که بسیاری از افراد را گریبانگیر کرده تاثیر گذار هستند.

کمتر کسی از این موارد که به صورت غیر مستقیم بر روی تغییرات وزن تاثیر می گذارند مطلع بوده و به آن ها اهمیت می دهد.

ژن سبز در این مقاله سعی کرده برخی از این موارد را معرفی کرده و به بیان جزئیات آن ها بپردازد.

 

با درجه حرارت محیط ، مانع از چاقی خود شوید!

زمانی که محیط شما گرم تر و یا سرد تر از حد تعادل برای بدن شما باشد، بدن شما سعی می کند با مصرف انرژی دما را برای خود به حد مطلوب برساند. این انرژی مصرفی می تواند در پایین آمدن وزن شما موثر باشد. معمولا هوای خنک و یا دوش آب سرد یکی از عوامل مفید در کاهش وزن می باشد، چرا که بدن شما سعی می کند با سوزاندن انرژی که معمولا از چربی های قهوه ای بدن به دست می آید، دمای داخلی خود را بالا برده و با سرما مقابله کند.

پیشنهاد مطالعه : برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فواید دوش آب سرد، می‌توانید به مقاله “ ۴ فایده شگفت‌انگیز دوش آب سرد و نحوه انجام آن ” که قبلا در این سایت منتشر شده است، مراجعه کنید.

 

شاغل بودن مادر، می تواند موجب چاقی در کودکان شود!

معمولا مادرانی که شاغل هستند فرصت پخت و پز و تهیه غذای سالم خانگی را ندارند و به ناچار غذاهای آماده را برای کودکان خود در نظر می گیرند. غذاهای آماده ای مانند خورشت ها و کباب ها شاید عادی به نظر برسند اما باید توجه داشت که در طبخ این غذاها معمولا روغن و چربی فراوانی استفاده می شود.

در مورد غذاهای پنیر دار مانند پیتزا و لازانیا هم که چربی پنیر برای چاق شدن کافی است! چه بدتر که اگر سوسیس و کالباس نیز در غذا باشد. در ضمن مراقب کالری پنهان نیز باشید! مثلا در تهیه سس ها معمولا شکر فراوانی استفاده می شود!

نداشتن خواب کافی همواره یکی از دلایل اصلی و مهم چاقی!

بارها در رابطه با خواب و اهمیت فوق العاده ی آن صحبت کرده ایم. کمبود خواب از طرفی سبب اختلالات هورمونی می شود که سوخت و ساز را مختل می کند. از طرفی معمولا ساعت های شبانه پیشروی افراد به سمت پرخوری بیشتر می شود. خستگی در طول روز و کاهش تحرکی که در پی کمبود خواب پیش می آید را نیز به دلایل قبلی بیفزایید!

نقش جراحی برداشتن لوزه در بروز چاقی؟!

بله! برداشتن لوزه نیز یکی از عواملی است که در بروز عارضه ی چاقی موثر است.

در جدید ترین مطالعات، محققان دریافتند که کودکانی که تحت این جراحی قرار گرفتند نسبت به دیگر کودکان از شاخص توده بدنی (BMI) بیشتری برخوردارند. حتی مقایسه  BMI  افراد قبل و بعد از این جراحی نیز گواه بر این مسئله است. بررسی های بیشتر دلیل این اتفاق را افزایش اشتها پس از برداشتن لوزه تشخیص دادند.

مصرف برخی دارو ها می توانند در بروز چاقی نقش داشته باشند!

برخی دارو ها مانند دارو های اعصاب، دارو های فشار خون و یا دارو های پیشگیری از بارداری می توانند باعث افزایش چاقی در افراد شوند. توصیه می شود در رابطه با دارو ها و تاثیر آن ها بر چاقی از متخصص سوال کنید.

علاوه بر این ها برخی مکمل های غذایی مانند ویتامین ها می توانند باعث افزایش اشتها شوند که پرخوری و نهایتا چاقی را در پی خواهد داشت.

آلاینده های زیستی علاوه بر نابودی محیط زیست، نابودگر تناسب اندام نیز هستند!!

آلاینده های زیستی نیز می توانند روی متابولیسم شما تاثیر گذار باشند. موادی مانند بیسفنول ای، می توانند با اختلال در سیستم غدد درون ریز شما سبب تاثیر منفی بر متابولیسم شوند. همچنین آفت کش ها که سنتز هورمون های متابولیسمی را تحت تاثیر خود قرار می دهند می توانند به غذای شما راه یابند.

بارداری در سنین بالا، کودکان چاقی را در پی خواهد داشت!

به طور میانگین مادرانی که در سنین بالا اقدام به بارداری می کنند دارای کودکان چاق تری هستند. در مطالعه ای با بررسی این موضوع مشخص شد که کودکانی که حاصل بارداری بعد از 30 سالگی مادر خود هستند، نسبت به کودکانی که از مادران زیر 25 سال زاده شدند دارای 2.6 الی 2.8 درصد چربی بیشتر هستند.

شاید دلیل چاقی شما نیز این موضوع  باشد و برای خودتان چاره ای نداشته باشید! اما به فکر فرزندان خود باشید.

روشن گذاشتن چراغ در شب می تواند موجب اضافه وزن شود!

در مطالعاتی که در این رابطه صورت گرفت مشخص شد افرادی که در شب با چراغ روشن به خواب می روند نسبت به کسانی که در تاریکی مطلق می خوابند درصد چربی بیشتری دارند. علاوه بر این مطالعه ی آماری، بررسی روی موش های آزمایشگاهی که در شرایط فیزیکی، فعالیت و رژیم غذایی یکسان بودند این مسئله را تایید کرد.

رژیم غذایی مادر باردار، کودکانی چاق یا لاغر!

در بررسی هایی بر روی موش های آزمایشگاهی مشخص شد که موش هایی که در زمان حاملگی دارای رژیم غذایی با چربی بالا بودند، فرزندانی را به دنیا آوردند که دارای درصد چربی بیشتری نسبت به حالت عادی بودند.

با توجه به نزدیک بودن خصوصیات فیزیولوژیک موش به انسان، محققان معتقدند که این قاعده می تواند در انسان نیز صدق کند.

اگر شما هم با مشکل چاقی روبرو هستید، توصیه می کنیم مطلب رژیم لاغری را بخوانید. این مطلب که به صورت اختصاصی درمورد رژیم های لاغری توسط تیم تحریریه ژن سبز تهیه شده است، به تمامی سوالات شما درمورد لاغر شدن پاسخ می دهد و راهنمایی جامعی برای شما خواهد بود.