دوتایی های شگفت انگیز(کراتین هدیه) با ارسال رایگان+خرید حضوری


دسته‌بندی کالاها

لباس مناسب دویدن و پیاده روی

نویسنده: مدیرسایت
منتشرشده در: 22 فروردین 1401

لباس مناسب برای دویدن و پیاده روی

آیا تا به حال به این مسئله دقت کرده بودید که لباس مناسب دویدن و پیاده روی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ پوشیدن و انتخاب ست لباس ورزشی وقتی که می خواهید پیاده روی کنید یا بدوید خود مقوله ای کاملا علمی است که در این مطلب به آن مفصلا خواهیم پرداخت و با نحوه انتخاب لباس مناسب دویدن و پیاده روی آشنا خواهیم شد.

لباس مناسب دویدن و پیاده روی

انتخاب لباس مناسب دویدن

*برگرفته از راهنمای مقدماتی دویدن اثری از یان مک نیل و انجمن پزشکی ورزش بریتیش کلمبیا، مترجم: آرش حسینیان

انتخاب لباس مناسب دویدن، مهم ترین موضوع پیش روی شما نیست، اما بی اهمیت هم نیست. آنچه می پوشید باید بیش از هر چیز با توجه به وضعیت آب و هوا باشد. فروشگاه ها مملو از لباس های ورزشی پرزرق و برق هستند، اما به راحتی لباس بیش از همه اهمیت دهید. اگر از روی خوش شانسی در منطقه ای زندگی می کنید که نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد، نیازی نیست بیش از اندازه لباس بپوشید. وقتی شروع به دویدن کنید حرارت بدنتان افزایش می یابد و ژاکتی که در شروع دویدن خوشایند بود حال ممکن است در شما حس خفگی ایجاد کند.

اگر بیش از اندازه لباس بپوشید، دمای بدنتان بیش از حد عادی افزایش می یابد و به این شکل مقدار زیادی از مایعات بدن تان را از طریق تعریق از دست می دهید، که این می تواند باعث شود بدن تان دچار کم آبی شود. یک فکر بهتر این است که چند لایه لباس بپوشید تا بتوانید لایه ها را متناسب با شرایط آب و هوایی کم و زیاد کنید.

نکته ی دیگر، در مورد جنس لباس است. پس از چند بار دویدن خواهید دید که تی شرت های نخی، لباس مناسب دویدن نیستند. زیرا وقتی بر اثر تعریق خیس می شوند، به بدن  می چسبند و علاوه بر ظاهر نامناسب، حس ناخوشایندی نیز ایجاد می کنند.

در ده سال اخیر، تحولات فراوانی در لباس مناسب دویدن و ورزش به وجود آمده است. امروز، پوشاک دومیدانی و انواع لباس مناسب دویدن عمدتاً از الیاف مصنوعی ساخته می شود و شما می توانید چیزهایی نظیر لباس های دوی سبک، سوتین های ورزشی، شلوارک ها و استرچ های ساخته شده از لایه های مختلف نایلون و مواد پلی استر تهیه کنید. به قول فیل مور، صاحب فروشگاه دوی «ورزش زنان» در وانکوور:

“بافت و ساختار این اجناس نه فقط برای جذب رطوبت پوست، بلکه همچنین برای به خود کشیدن و پراکنده کردن رطوبت پوست طراحی شده است. یک ضعف دیگر لباس های نخی این است که آنها تا 7 برابر وزنشان آب به خود می کشند و این باعث می شود که لباس های نخی در زمستان بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم شوند و وقتی خیس می شوند بسیار سنگین شوند. نخ همچنین رنگ خود را از دست می دهد، کش می آید و آب می رود. اما لباس های جدید، از تمهیداتی نظیر لایه های هیدروفیلیک/هیدروفوبیک، فناوری مغناطیس، الیاف نقره ای و کوک های چندگانه برای تاثیرگذاری بر مسیر جابجایی رطوبت، مدیریت دما ،تنفس پذیری برای پوست و تدابیر محافظتی استفاده می کنند. تمامی این تحولات در پوشاک، دویدن را در هر دما و آب و هوایی آسان تر و لذت بخش تر می سازد و لباس مناسب دویدن به شمار می رود.”

برندا 48 سال داشت و در بخش خدمات مشاوره کار می کرد. او در 24 سال اخیر  به طور گه گاهی می دوید اما هرگز نتوانسته بود بیش از نیم ساعت به طور پیوسته بدود؛ تا اینکه شروع به اجرای برنامه ی پیاده روی/دوی 13 هفته ای کرد. او می گوید،”این برنامه برای من جواب داد، زیرا هربار تنها مقدار اندکی به میزان دویدنم اضافه می کرد.” این دویدن های مستمر همچنین به او کمک کرد تا کنترل بیشتری بر زندگی اش پیدا کند و حس بهتری نسبت به خود پیدا کند. او می گوید،”دویدن نه تنها راه خوبی برای پایین نگاه داشتن وزن است، بلکه همچنین بعد از اینکه می دوید حس بسیار خوبی پیدا می کنید. من یک شغل تمام وقت دارم و علاوه بر آن دو فرزند نیز دارم، و پس از یکروز کار کردن برای دیگران، دویدن کاری است که میتوانم برای خودم و تنها خودم انجام دهم، حتی اگر فقط نیم ساعت طول بکشد.” هرچند که برندا هرگز به خود به عنوان یک دونده نگاه نکرده است، اما حال آهسته آهسته میرود که برای یک نیم ماراتن آماده شود.

قفسه ی لباس یک دونده (انواع لباس مناسب دویدن)

جوراب ها:

از جنس الیاف مصنوعی

شلوارک:

راحت باشد، از جنس الیاف مصنوعی

پیراهن:

از جنس الیاف مصنوعی

ژاکت:

سبک باشد و ضد آب؛ از جنس الیاف تنفس پذیر برای پوست

لباس مناسب دویدن و پیاده روی

دوندگان مونث غالباً ترجیح می دهند از سوتین ورزشی استفاده کنند زیرا مانع آن می شود تا پستان هایشان حین دویدن به بالا و پایین نوسان کند. لازم است بدانید که پستان، توسط یک ساختار پوستی و رباطی حساس محافظت می شود و این ساختار ممکن است به واسطه ی نوسان های زیاد پستان حین دویدن، کشیده شده و نهایتاً منجر به افتادگی پستان شود. با این وجود، اکثر سوتین های معمولی قادر نیستند جلوی این حرکت نوسانی پستان را بگیرند. این نکته مهمی در انتخاب لباس مناسب دویدن است.

برای یافتن لباس مناسب دویدن به دنبال سوتین های ورزشی بروید. سوتین های ورزشی امروزی به خوبی طراحی شده اند و حتی می توانند به عنوان پوشاک خارجی نیز استفاده شوند (از این رو یک انتخاب عالی برای هوای گرم نیز به شمار می روند. به دنبال یک مدل راحت و متناسب باشید.

مدلی که حرکت پستان درون سوتین را به حداقل برساند و جلوی ساییدگی پوست پستان را بگیرد.) زنانی که پستان های بزرگ دارند باید به دنبال مدل های قالبی باشند؛ زنانی که پستان های کوچک تر دارند می توانند از سوتین های مدل فشرده که پستان ها را پهن می کند استفاده کنند.

جنس فابریک مورد نظر باید ترکیبی از 54 % نخ به همراه برخی الیاف مصنوعی (نظیر لیکرا) که تنفس را برای پوست امکان پذیر می سازند باشد. از آن دسته سوتین های قالبی درز دارند و از این رو  نوک پستان ها را آزار می دهند دوری کنید و مطئمن شوید بخش های مختلف آن به قدر کافی جلوی ضربه را می گیرد.

دقت کنید که سوتین انتخابی تان بندهای پهن داشته باشد زیرا بندهای باریک در گیرودار آن همه تکان و حرکت ممکن است مرتباً از شانه پایین بیفتد. سرانجام، اطمینان حاصل کنید که بازوهاتان فضای کافی برای حرکت آزادانه در اختیار داشته باشند.

لباس های نخی اگرچه می توانند 144% طبیعی باشند!! اما همچنان از جنس الیاف نیستند که برای تماس با بدن حین تعریق مناسب باشند؛ دلیل نامناسب بودنشان این است که لباس های نخی رطوبت را در خود نگه می دارند. به جای آن، به دنبال الیاف مصنوعی باشید که قادرند رطوبت را از بدن تان به خود بکشند و پراکنده کنند.

بسیاری از افراد، دویدن در هوای سرد را دوست دارند زیرا به آنها کمک می کند تا دمای بدن شان را پایین نگاه دارند. در واقع، در برخی از این روزهای سرد، هوا طوری است که به نظر می رسد می توان تا ابد به دویدن ادامه داد. با این وجود سرمای هوا نیز گاهی به حد آزاردهنده ای می رسد.

در روزهای سرد، لباس های لایه ی بیرونی بایستی از جنس الیاف قابل تنفس نظیر گورتکس باشند که ضد آب نیز هست. (مدلهای مشابه نیز می تواند همین کار را به خوبی انجام دهد) به یاد داشته باشید که فارغ از اینکه لباس تان تا چه حد به پوست تان قابلیت تنفس می دهد، اگر خیلی عرق کنید این نوع لباس نیز قادر نخواهد بود کل رطوبت را به طور کارآمد منتشر کند.

نکته ی دیگر اینکه، گردن انسان به طور خاص نسبت به سرما حساس است، از این رو یک یقه ی قابل بالا آمدن می تواند از گردن شما محافظت کند؛ همین طور می توانید از یک لباس یقه اسکی استفاده کنید. لباس های زیری که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند نیز قادرند گرمای بیشتری ایجاد کنند و لباس مناسب دویدن برای شرایط خاص خود به شمار می روند.

همچنین از آنجایی که حدود 74 درصد از دمای بدن از ناحیه ی سر خارج می شود، حتماً یک کلاه نیز به همراه داشته باشید. اگر احساس می کنید که انگشتان تان در حال یخ زدن هستند از دستکش استفاده کنید.

اگر جوراب می پوشید (برخی دوندگان چنین نمی کنند) به دنبال جورابی باشید که بتواند رطوبت را به خود بکشد و پراکنده کند. برخی دوندگان برای جلوگیری از تاول زدن پایشان، از دو جفت جوراب نازک استفاده می کنند تا به جای اینکه جوراب با پوست حساس پا در اصطکاک قرار گیرند خود دو جفت به یکدیگر ساییده شوند.

در آخر برای انتخاب لباس مناسب دویدن برای خود سعی کنید علاوه بر در نظر گرفتن نکات فوق و سایر نکات شخصی که مدنظرتان هست در آن لباس احساس آرامش و اعتماد بنفس بالایی نیز داشته باشید که این مورد برای یک لباس مناسب دویدن و پیاده روی نکته مهمی به شمار می رود البته سعی کنید در انتخاب لباس مناسب دویدن زیاد وسواس به خرج ندهید.

مقالات مشابه

دیدگاه‌ها

مجموع دیدگاه‌ها:

شما هم درباره این کالا دیدگاه ثبت کنید

کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه لطفا با نام کاربری خود وارد شوید .

با ثبت دیدگاه و مشارکت در ارائه توضیحات این کالا، به سایر کاربران در انتخاب کمک کنید
خانه دسته‌بندی مجوزها حساب‌کاربری