پروتئین وی یکی از محبوب ترین مکمل های غذایی در جهان است. این مکمل از پروتئین موجود در آب پنیر تهیه می شود که یک محصول جانبی از تولید پنیر است. پروتئین وی یک منبع پروتئین کامل است، به این معنی که حاوی همه 9 اسید آمینه ضروری است که بدن انسان نمی تواند آنها را تولید کند.

 

انواع پروتئین وی

مکمل وی انواع مختلفی ارد که با توجه به خصوصیاتش تقسیم بندی می شوند. در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد:

 

پروتئین وی کنسانتره (WPC)

این نوع پروتئین وی حاوی حدود 70 تا 80 درصد پروتئین است. WPC نسبتاً ارزان است و طعم خوبی دارد.

مزایا:

 • نسبتاً ارزان است.
 • طعم خوبی دارد.

معایب:

 • حاوی مقداری چربی و کربوهیدرات است.
 • ممکن است برای افرادی که دچار آلرژی به لاکتوز هستند مناسب نباشد.

 

پروتئین وی ایزوله (WPI)

این نوع پروتئین وی حاوی حدود 90 درصد پروتئین است. WPI خالص ترین نوع پروتئین وی است و هضم آن آسان تر از WPC است.

مزایا:

 • خالص ترین نوع پروتئین وی است.
 • هضم آن آسان تر از WPC است.
 • حاوی مقدار کمی چربی و کربوهیدرات است.

معایب:

 • گرانتر از WPC است.
 • ممکن است طعم کمتری نسبت به WPC داشته باشد.

 

پروتئین وی هیدرولیز شده (WPH)

این نوع پروتئین وی حاوی پروتئین هایی است که به قطعات کوچکتر تجزیه شده اند. WPH سریع ترین نوع پروتئین وی برای جذب است.

مزایا:

 • سریع ترین نوع پروتئین وی برای جذب است.
 • حاوی مقدار کمی چربی و کربوهیدرات است.

معایب:

 • گرانتر از WPC و WPI است.
 • ممکن است طعم کمتری نسبت به WPC و WPI داشته باشد.

 

انواع پروتئین وی

 

بهترین پروتئین وی

بهترین نوع پروتئین وی برای شما به نیازهای فردی شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک مکمل پروتئینی مقرون به صرفه با طعم خوب هستید، پروتئین وی کنسانتره یا WPC یک گزینه عالی است. اگر به دنبال یک مکمل پروتئینی خالص با هضم آسان هستید، WPI گزینه بهتری است. اگر به دنبال یک مکمل پروتئینی با سرعت جذب بالا هستید، WPH گزینه بهتری است. در کنار مکمل وی می توانید با مصرف مکمل کراتین تاثیرات محسوس تری از این مکمل ها را مشاهده کنید.

 

جدول مقایسه انواع پروتئین وی

ویژگیپروتئین وی کنسانتره (WPC)پروتئین وی ایزوله (WPI)پروتئین وی هیدرولیز شده (WPH)
محتوای پروتئین70 تا 80 درصد90 درصد80 تا 90 درصد
چربی2 تا 5 درصد0.5 تا 1 درصد0.5 تا 1 درصد
کربوهیدرات3 تا 5 درصد0.5 تا 1 درصد0.5 تا 1 درصد
طعمخوبخوبخوب
هضممتوسطآسانآسان
قیمتارزانگرانتر از WPCگرانتر از WPC و WPI

 

انواع پروتئین وی برای بانوان

برای بانوان نیز انواع مختلف وی پروتئین در دسترس است. انواع پروتئین وی برای بانوان همچنین مزایا و خواص خاص خود را دارند. در زیر به برخی از انواع معروف پروتئین وی برای بانوان اشاره می‌کنیم:

 

وی پروتئین کنسانتره

این نوع پروتئین وی دارای مقدار مناسبی پروتئین و مقرون به صرفه است. آنها می‌توانند به ساخت و تقویت عضلات، افزایش انرژی و حمایت از سیستم ایمنی کمک کنند. اما برخی از بانوان ممکن است به لاکتوز حساسیت داشته باشند و از مشکلات گوارشی ناشی از مصرف وی پروتئین کنسانتره رنج ببرند.

 

وی پروتئین ایزوله

این نوع پروتئین وی دارای مقدار بالای پروتئین و کمترین مقدار چربی و لاکتوز است. ایزوله‌ها به عنوان گزینه‌ای برتر برای بانوانی که حساسیت یا نسبت به لاکتوز دارند، معرفی می‌شوند. آنها نیز در ساخت و تقویت عضلات، بهبود بازسازی عضلانی، هضم آسان و حمایت از سیستم ایمنی مؤثر هستند.

 

وی پروتئین هیدرولیزه

این نوع پروتئین وی از طریق فرآیند هیدرولیز به صورت پیش‌شکسته و هضم شده در دسترس است. به دلیل سرعت هضم و جذب بالا، وی پروتئین هیدرولیزه برای بانوانی که به سرعت نیاز دارند مانند پس از تمرینات شدید، به عنوان یک گزینه مناسب محسوب می‌شود.

در نهایت، برای انتخاب بهترین نوع وی پروتئین برای شما بهتر است با متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید. آنها می‌توانند با توجه به نیازها، هدف‌ها و شرایط شما، گزینه مناسبی را توصیه کنند.

 

مکمل وی بانوان

 

انواع پروتئین وی ایزوله

انواع پروتئین وی ایزوله، که برای بانوان نیز مناسب هستند، عبارتند از:

وی پروتئین وی ایزوله (Whey Protein Isolate)

این نوع پروتئین وی دارای مقدار بالای پروتئین است و در فرآیند تولید آن چربی و لاکتوز به حداقل رسیده است. به عنوان یک پروتئین سریع جذب، وی پروتئین وی ایزوله می‌تواند به ساخت و تقویت عضلات، بهبود بازسازی عضلانی، افزایش انرژی و حمایت از سیستم ایمنی کمک کند.

 

هیدرولیز وی پروتئین ایزوله (Hydrolyzed Whey Protein Isolate)

در این نوع پروتئین وی، پروتئین وی ایزوله به صورت هیدرولیز شده است که به معنای پیش‌شکسته و هضم شده است. این باعث می‌شود که هیدرولیز وی پروتئین ایزوله سریعتر هضم و جذب شود. این نوع پروتئین وی به عنوان یک منبع سریع انرژی، ساخت و تقویت عضلات، بازسازی عضلانی و حمایت از سیستم ایمنی موثر است.

 

وی پروتئین ایزوله بدون لاکتوز (Lactose-Free Whey Protein Isolate)

این نوع وی پروتئین ایزوله برای بانوانی که دارای حساسیت یا نسبت به لاکتوز مشکل دارند، مناسب است. آنها می‌توانند از فواید ساخت عضله، حمایت از سیستم ایمنی و افزایش انرژی بدون نگرانی از عوارض حاصل از مصرف لاکتوز برخوردار شوند.

 

وی پروتئین ایزوله گیاهی (Plant-Based Whey Protein Isolate)

برای بانوانی که ترجیح می‌دهند از منابع گیاهی پروتئین استفاده کنند، وی پروتئین ایزوله گیاهی به عنوان یک گزینه مناسب محسوب می‌شود. این نوع پروتئین از منابع مثل سویا، برنج، نخود و همچنین همجوشی پروتئین‌های مختلف گیاهی تهیه می‌شود و می‌تواند به ساخت عضلات و افزایش انرژی کمک کند.

مهم است برای انتخاب بهترین نوع وی پروتئین برای خود، به نیازها و هدف‌های شما توجه کنید و در صورت لزوم با متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید.

 

بهترین مکمل وی

 

سخن پایانی

وی پروتئین نوعی پروتئین است که از شیر تولید می‌شود و در تقویت عضلات، بهبود بازسازی عضلانی و سایر فواید سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی پروتئین در چندین نوع مختلفی مانند وی پروتئین کنسانتره، وی پروتئین ایزوله، وی پروتئین هیدرولیزه، و وی پروتئین بلند وجود دارد. هر نوع از این پروتئین‌ها ویژگی‌ها و مزایا و معایب خاص خود را دارد که باید با توجه به نیازها و محدودیت‌های شخصی انتخاب شوند. برای مثال، وی پروتئین ایزوله دارای سطح بالای پروتئین و کمبود چربی و لاکتوز است، در حالی که وی پروتئین کنسانتره هزینه کمتری دارد و اسیدهای آمینه ضروری را فراهم می‌کند.

مهم است که قبل از خرید مکمل ورزشی مورد نظرتان و استفاده از هر نوع وی پروتئین، با یک متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید تا نوع مناسبی را برای نیازهای خاص خود انتخاب کنید. همچنین، باید به نکاتی مانند طعم، قیمت، سهولت هضم و تحمل شخصی نیز توجه کنید.