دوتایی های شگفت انگیز(کراتین هدیه) با ارسال رایگان+خرید حضوری


دسته‌بندی کالاها

14 عادت روزانه که عامل سرطان هستند!!

نویسنده: مدیرسایت
منتشرشده در: 22 فروردین 1401

هر ساله در جهان بیش از 14 میلیون نفر به سرطان مبتلا می‌شوند  که بیش از 8 میلیون آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که هر عامل سرطان در زندگی روزمره ما وجود دارد!

با وجود اینکه هنوز برای دانشمندان تمامی علل سرطان مشخص نشده اما در این زمینه پیشرفت شایانی صورت گرفته است.

سبک زندگی سالم و دوری از عوامل خطرساز بهترین راه برای جلوگیری از بیماری‌ها است. با در نظر گرفتن این موضوع چندین عادت روزمره وجود دارد که عامل سرطان هستند.

در این مطلب از ژن سبز برخی از این عادات را بررسی خواهیم کرد.

1) خوردن یک هات داگ داغ خوشمزه

یک تحقیق در آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) فرض می‌کند گوشت‌های فرآوری شده، سرطانزا هستند. این گوشت‌ها شامل هات داگ و انواع بخصوصی از برگرها هستند.

2) کار طولانی زیر نور خورشید!

اگر کار روزانه شما به این شکل است که ساعت‌ها بیرون از منزل و در معرض نور خورشید هستید؛ نکته ایست که باید بدانید.

محققان اظهار کردند کاری که در معرض نور خورشید باشد، می‌تواند منجر به سرطان پوست شود.

چه شما سرکار هستید و یا برای تفریح به ساحل رفتید؛ محافظت از خودتان در برابر آسیب‌های خورشید، کار بسیار جدی و مهمی است.

3) ورزش نکردن

همه ما می‌دانیم ورزش و تمرین برای سلامت روحی و جسمی اهمیت دارد؛ با این حال  بعضی از ما به یک انگیزه کوچک نیاز داریم تا ورزش را شروع کنیم.

نتیجه عدم تحرک و ورزش نکردن، افزایش وزن است. تحقیقات در دانشگاه ایالتی میشیگان نشان می‌دهد که بین چربی شکم و افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط وجود دارد.

تئوری به این شکل است که پروتئین‌های خاصی در چربی، سلول‌های غیر سرطانی را به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌کند.

4) خوردن دونات اضافی

به طور گسترده در سال‌های گذشته خطرات بسیاری از قند گزارش داده شده است. اما در حال حاضر یکی از آن‌ها را بیان می‌کنیم که ممکن است شما درمورد آن ندانید: “مقدار بیش از اندازه قند می‌تواند به طور کلی خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.”

راه‌های مؤثر بسیاری برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد مثل ایجاد تغییرات اندکی در برنامه غذایی مانند جایگزین‌های سالم برای مواد غذایی با قند بالا مثل دونات و سایر مواد غذایی با شاخص قند خون بالا.

5) نشستن طولانی مدت

عامل سرطان - مجله ژن سبز
نشستن طولانی مدت باعث دچار شدن فرد به انواع سرطان می‌شود.

داشتن یک میز کار به این معنی است که شما برای ساعت‌های طولانی  با یک پوزیشن ثابت می‌نشینید. این نوع از عدم فعالیت نگران کننده است چون  می‌تواند با خطر بالاتری از ابتلا به سرطان‌های خاص در ارتباط باشد.

یک مطالعه منتشر شده در مجله موسسه ملی سرطان (Journal of the National Cancer Institute) نشان می‌دهد که سبک زندگی بدون حرکت می‌تواند در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان کولون، ریه و آندومتر را افزایش دهد.

6) خوردن سیب زمینی سرخ کرده

خوراکی‌های کمی، به خوشمزگی یک بشقاب سیب زمینی سرخ کرده داغ وجود دارد. با این حال اگر بخواهید این سیب زمینی را میل کنید احتمالاً چیزی را از دست خواهید داد.

آکریلامید، ماده شیمیایی که در بعضی غذاها یافت می‌شود به طور قابل توجهی در سیب زمینی سرخ کرده و چیپس، فراوان است. این ماده شیمیایی در بدن به ترکیبی تبدیل می‌شود که گلیسیدامید نام دارد. این ترکیب می‌تواند منجر به سرطان شود.

7) تا دیر وقت کار کردن

شیفت کاری این شانس را به شما می‌دهد که تصمیم بگیرید چه تایمی را برای کار کردن انتخاب کنید. یک تحقیق در مجله پزشکی شغلی و محیطی (Occupational and Environmental Medicine Journal) نشان می‌دهد که بین پیشرفت سرطان و شیفت‌های کاری طولانی مدت تا دیر وقت رابطه‌ای وجود دارد.

8) سیگار کشیدن

بر اساس نظر موسسه ملی سرطان آمریکا، دخانیات عامل اصلی سرطان و مرگ و میر ناشی از آن است. کشیدن سیگار به طور کامل با بیماری‌های ریه، معده، لوزالمعده، مقعد، گردن، کلیه و سرطان کبد در ارتباط است.

با اینکه دست کشیدن از سیگار کار سختی است اما یک حرکت مفید برای سلامتی‌تان محسوب می‌شود. به یک متخصص مراجعه کنید تا به شما در این مسیر کمک کند.

9) دود سیگار هم عامل سرطان است!

ممکن است افرادی که سیگار نمی‌کشند تصور کنند از خطر دخانیات ایمن هستند اما همیشه اینگونه نیست. بیش از7000 ماده شیمیایی در دود سیگار وجود دارد که حداقل 69٪  از آن‌ها سرطانزا هستند.

10) رادیوگرافی

عکس برداری از بدن مانند قفسه سینه می‌تواند منجر به آسیب‌های سلولی شود که این آسیب‌ها سرانجام باعث سرطان می‌شوند. ولی توجه داشته باشید این موارد بسیار نادر هستند و هر روند پزشکی منظمی منجر به ایجاد سلول‌های سرطانی نمی‌شود.

عوامل ایجاد سرطان - مجله ژن سبز
رادیوگرافی و عکاسی یکی از عواملی که می‌تواند منجر به سرطان شود.

11) نگهداری ضعیف از بهداشت دهان

شاید برای شما جدید باشد که بشنوید عدم رعایت بهداشت دهان نیز می‌تواند با سرطان مرتبط باشد.

فراموش کردن نخ دندان و مسواک می‌تواند منجر به مشکلات بهداشتی بیشتر و ابتلا به بیماری‌های لثه شود. یک تحقیق در موسسه ملی سرطان نشان می‌دهد بهداشت ضعیف دهان می‌تواند منجر به سرطان روده و ریه شود.

12) سوخت گیری ماشین

هنگامی که شما در پمپ بنزین هستید، متوجه بوی تند و نامطبوعی می‌شوید. اغلب بنزن در بخارات ناشی از بنزین وجود دارد که نفس کشیدن در آن برای بسیاری از ما خیلی خطرناک است.

موسسه ملی سرطان هشدار می‌دهد که در معرض این مواد شیمیایی قرار گرفتن، خطر ابتلا به سرطان خون و سایر بیماری‌های مرتبط با خون را افزایش می‌دهد.

13) استفاده از بطری‌های پلاستیکی

ممکن است ندانید که بطری‌های پلاستیکی می‌توانند مملو از مواد شیمیایی مضر باشند. کارشناسان معتقدند که این مواد شیمیایی می‌توانند تعادل هورمون‌ها را بهم ریخته و در بعضی موارد عامل سرطان سینه هم باشد.

14) لذت نوشیدنی گازدار

در یک روز گرم تابستانی، نوشیدن لیموناد بهترین انتخاب می‌تواند باشد. با این حال انواع بخصوصی از نوشیدنی‌های گازدار که افزودنی‌های رنگی دارند، می‌توانند با سرطان در ارتباط باشند.

یک مطالعه از دانشکده بهداشت عمومی جان هاپگینز بلومبرگ نشان داد نوشیدنی که حاوی کنسانتره 4MEI است، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. کاهش مصرف بهترین کاری است که برای سلامت خود می‌توانید انجام دهید.

راه حل ژن سبز: سبک زندگی خود را اصلاح کنید

اگر دقت کنید، تمامی این عادات در حقیقت سبک زندگی ما را تشکیل می‌دهند.

اینکه چگونه کار کنیم تا فشار مضاعف و سنگین سلامتی ما را به خطر نیندازد، چگونه غذا بخوریم، تحرک ما چگونه باشد، خواب، آرامش و… همه و همه سبک زندگی ما را تشکیل می‌دهند. به طور مثال اگر چاق هستید حتما به دنبال ورزش و کاهش وزن بروید.

در نتیجه بهتر است به طور کلی و جدی، این عادات کوچک را شناسایی کرده، آن‌هایی که صحیح هستند را حفظ و تقویت کنیم و انواع مخرب آن را از زندگی خود حذف کنیم. ژن سبز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

منبع:
msn.com: 20 everyday habits that could cause cancer

مقالات مشابه

دیدگاه‌ها

مجموع دیدگاه‌ها:

شما هم درباره این کالا دیدگاه ثبت کنید

کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه لطفا با نام کاربری خود وارد شوید .

با ثبت دیدگاه و مشارکت در ارائه توضیحات این کالا، به سایر کاربران در انتخاب کمک کنید
خانه دسته‌بندی مجوزها حساب‌کاربری