دوتایی های شگفت انگیز(کراتین هدیه) با ارسال رایگان+خرید حضوری


دسته‌بندی کالاها

11 نشانه شایع بارداری

نویسنده: مدیرسایت
منتشرشده در: 22 فروردین 1401

آیا ممکن است که باردار باشید؟  بعضی از نشانه‌های اولیه بارداری ممکن است در زمانی که عادت ماهیانه شما قطع شده و یا یک یا دو هفته به تعویق افتاده خود را نشان دهد. در حقیقت، از هر 10 زن، 7 نفر از آنها بعد از گذشت 6 هفته از عادت ماهیانه، دارای نشانه‌های اولیه بارداری هستند.

اگر شما دوره‌های قاعدگی خود را ثبت و دنبال نمی‌کنید و یا دوره قاعدگی شما از یک ماه تا ماه بعد، تغییرات بسیار زیادی دارد، احتمالا مطمئن نیستید، که در چه زمانی باید انتظار عادت ماهیانه را داشته باشید. اما اگر بعضی از نشانه های اولیه بارداری که در زیر آمده، در شما ایجاد شد ( این نشانه‌ها در تمام زنان وجود ندارد) و شما متعجب هستید که چرا قاعدگی رخ نداده، پس به احتمال خیلی زیاد باردار هستید.

آنچه در این مقاله از مجله ژن سبز به عنوان علائم اولیه بارداری می‌خوانید:

 • بی‌اشتهایی می‌تواند نشانی از بارداری باشد!
 • متغیر بودن حالات و احساسات
 • متورم شدن شکم
 • تکرر ادار
 • احساس خستگی
 • درد در ناحیه سینه
 • خونریزی خفیف یا لکه دار شدن
 • حالت تهوع
 • نبود دوره قاعدگی
 • دمای بالای پایه بدن
 • آزمایش مثبت بارداری در خانه (بیبی چک)

1. بی‌اشتهایی می‌تواند نشانی از بارداری باشد!

اگر به تازگی باردار شده‌اید، اصلا غیر عادی نیست که از بوی ساندویچ سوسیس یا یک فنجان قهوه احساس بیزاری کنید و یا نسبت به بوهای خاصی، حالت تهوع در شما ایجاد شود.

هرچند که هنوز هیچ کس دلیل قطعی آن را نمی‌داند، اما احتمالا این حالت از اثرات جانبی افزایش سریع میزان استروژن در بدن است.

همچنین ممکن است شما متوجه شوید، غذاهایی که قبلا از آنها لذت می‌بردید، ناگهان برای شما کاملا تنفرآور شده‌اند.

2. متغیر بودن حالات و احساسات

تغییر حالات و احساسات در دوران بارداری موضوعی عادی است؛ بخشی از آن به دلیل تغییرات هورمونی است که بر فرارسان‎های عصبی (پیام رسان‌های شیمیایی موجود در مغز) تاثیر می‌گذارد.

افراد نسبت به این تغییرات، واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند. بعضی از افراد باردار احساسات چه خوب و چه بد شدیدی را تجربه می‌کنند، در حالی که عده دیگری بیشتر احساس عصبی بودن و افسردگی دارند.

نکته: اگر شما احساس ناراحتی یا ناامیدی می‌کنید و یا از انجام مسئولیت‌های روزانه خودتان ناتوان هستید و یا افکار آسیب زدن به خودتان را در ذهن دارید، هرچه سریع‌تر با مشاور سلامت و یا متخصص سلامت ذهن تماس بگیرید.

3. متورم شدن شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است باعث شود که شما در خودتان احساس تورم کنید، احساسی شبیه به احساس بعضی از زن‌ها، درست قبل از قاعدگی. به همین علت است که ممکن است احساس کنید لباس‌هایتان در ناحیه کمر چسبان‌تر از حالت معمول است، حتی در اوایل بارداری که هنوز شکم شما بسیار کوچک است.

4. تکرر ادار

پس از مدت کوتاهی که شما باردار شده‌اید، تغییرات هورمونی باعث ایجاد اتفاقات سلسله واری می شود که در نهایت منجر به افزایش میزان جریان خون از کلیه‌ها می‌شود. این اتفاق باعث می شود تا مثانه زودتر پر شود و در نتیجه شما بیشتر از معمول نیاز به ادرار کردن دارید.

این نشانه ممکن است از هفته ششم تا دوره سه ماهه اول بارداری آغاز شود.

همان طور که بارداری شما به پیش می رود، ادرار مکرر نیز ادامه خواهد داشت و یا تشدید خواهد شد.

در زمان بارداری، میزان خون شما به طور چشم گیری افزایش می‌یابد که این موضوع باعث می‌شود تا مایعات بیشتری ایجاد شود و در مثانه جمع گردد.

این مشکل، همزمان با رشد جنین شما که باعث می‌شود تا فشار بیشتری بر مثانه وارد شود، ترکیب می‌شود.

5. احساس خستگی

یک دفعه خسته می‌شوید؟ هیچ کس به طور قطعی نمی‌داند که چه چیزی باعث خستگی در اوایل بارداری می‌شود، اما ممکن است که افزایش سریع میزان هورمون پروژسترون به خواب آلودگی شما مربوط باشد. البته کسالت‌‌های صبحگاهی و ادرارهای مکرر در طول شب نیز می‌تواند بر تنبلی شما بیفزایند.

معمولا شما باید با ورود به دوره دوم سه ماهه بارداری پرانرژی‌تر شوید، هر چند که خستگی در اواخر دوره بارداری، مجددا برمی‌گردد، یعنی زمانی که وزن بسیار بیشتری را باید با خود حمل کنید و بعضی از سختی‌های معمول بارداری که به دست آوردن یک خواب خوب شبانه را برای شما سخت تر می‌کند.

6. درد در ناحیه سینه

یک نشانه رایج بارداری، سینه‌هایی حساس و متورم است که آن هم به دلیل افزایش میزان هورمون‌ها است.

درد و تورمی که احساس می‌شود، ممکن است شبیه به حالت اغراق آمیز وضعیت سینه‌ها در زمان قبل از قاعدگی باشد. این ناراحتی، بعد از سه ماهه اول، یعنی زمانی که بدن شما خود را با تغییرات هورمونی تطبیق داد، باید به طرز قابل مشاهده‌ای کاهش یابد.

7. خونریزی خفیف یا لکه دار شدن

دور از عقل به نظر می‌رسد، چرا که اگر شما سعی می‌کنید باردار شوید، آخرین چیزی که می‌خواهید ببینید، خونریزی یا لکه‌دار شدن واژن است. اما اگر متوجه شده باشید لکه‌های خفیف  در زمان دوران قاعدگی، می تواند فقط خونریزی القایی باشد. هیچ کس به طور قطعی نمی‌داند که چرا این اتفاق می‌افتد، اما ممکن است دلیل آن تخم بارور موجود در لایه‌های درونی ناحیه کمر باشد.

نکته: حدود 25 درصد زن‌ها در سه ماهه اول بارداری، خونریزی خفیف یا لکه دار شدن را تجربه می کنند. معمولا هیچ چیز خاصی نیست، اما گاهی اوقات نشانه  سقط جنین و یا حاملگی خارج از رحم است. اگر خونریزی شدید باشد یا همراه با درد و سرگیجه باشد و یا در کل شما نگران باشید، با دکتر یا مامای خود تماس بگیرید.

8. حالت تهوع

حالت تهوع، یکی از نشانه های بارداری است- ژن سبز

برای بعضی از زن‌ها، کسالت صبحگاهی تا حدود یک یا دو ماه بعد از شروع بارداری وجود ندارد، اما برای بقیه ممکن است از هفته دوم شروع شود و این اتفاق تنها در صبح نیست، بلکه حالت تهوع مربوط به بارداری (همراه با بالا آوردن یا بدون آن) می‌تواند مشکلی در صبح، ظهر یا شب باشد.

اکثر افراد باردار که دچار حالت تهوع هستند، با شروع سه ماهه دوم بارداری احساس راحتی می‌کنند. برای اکثر سایرین، یک ماه دیگر یا بیشتر زمان می‌برد تا از مشکل تهوع راحت شوند. تعداد کم و خوش شانسی هم کلا دچار تهوع نمی‌شوند.

9. نبود دوره قاعدگی

اگر عادت ماهیانه شما، معمولا بسیار منظم است و حالا قاعدگی شما به موقع صورت نگرفته است، ممکن است که شما قبل از متوجه شدن هر یک از نشانه‌های بالا، تصمیم بگیرید تا یک آزمایش بارداری انجام دهید. اما اگر عادت ماهیانه شما منظم نبوده و یا دوره‌های خود را ثبت و دنبال نمی‌کردید؛ ممکن است، حالت تهوع و درد سینه و افزایش تعداد ادرار، قبل از آنکه متوجه شوید که قاعدگی شما صورت نگرفته است، به شما خبر بارداری را بدهد.

10. دمای بالای پایه بدن

اگر شما دمای پایه بدن خود را ثبت کرده باشید و ببینید که دمای شما به مدت 18 روز بالا مانده است، احتمالا شما باردار هستید.

11. آزمایش مثبت بارداری در خانه (بیبی چک)

بر خلاف آنچه که ممکن است بر روی بسته خوانده باشید، بسیاری از آزمایش‌های بارداری خانگی و یا اصطلاحا بیبی چک، برای تشخیص قابل اطمینان بارداری، تا زمانی حدود یک هفته بعد از نبود قاعدگی در زمان معمول خودش، حساسیت و دقت کافی را ندارند. پس اگر تصمیم گرفتید تا آزمایش را زودتر از این زمان انجام دهید و جواب شما منفی بود، چند روز بعد، دوباره امتحان کنید.

یادتان باشد قبل از آنکه شما بتوانید خودتان را باردار بنامید، نوزاد شروع به رشد کرده است، پس زمانی که شما منتظر باردار شدن هستید و به دنبال نشانه های اولیه بارداری هستید، مراقب سلامتی خودتان باشید.

وقتی که شما نتیجه مثبت را گرفتید، با دکتر خودتان قرار بگذارید.

 پیشنهاد مطالعه : برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بارداری، بیماری‌های آن، ورزش‌ها و رژیم‌های غذایی خاص این دوران، می توانید از دسته بندی “بارداری” استفاده کنید.

مقالات مشابه

دیدگاه‌ها

مجموع دیدگاه‌ها:

شما هم درباره این کالا دیدگاه ثبت کنید

کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه لطفا با نام کاربری خود وارد شوید .

با ثبت دیدگاه و مشارکت در ارائه توضیحات این کالا، به سایر کاربران در انتخاب کمک کنید
خانه دسته‌بندی مجوزها حساب‌کاربری