استفاده از دمنوش‌ها و انواع چای از زمان‌های قدیم در بین ما ایرانی‌ها محبوب بوده است. در سالیان اخیر دوباره استفاده از انواع دمنوش‌های گیاهی و دمنوش‌های میوه‌ای برای لاغری و چربی‌سوزی به شدت رایج شده است و دمنوش‌هایی که به کاهش وزن کمک میکنند به عنوان دمنوش لاغری معروف شده‌اند.

مهمترین نکته در مورد دمنوش‌ها این است که هیچ کدام از دمنوش‌ها معجزه نمی‌کنند و صرف این که یک محصول گیاهی است به این معنی نیست که هیچ عوارض جانبی ندارد. بنابراین استفاده از دمنوش‌های ترکیبی بدون آگاهی و تحقیق توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است برخی از دمنوش‌ها باهم تداخل داشته باشند.

بنابراین سطح انتظارتان از یک دمنوش در حد یک نوشیدنی سالم باشد نه یک معجزه‌ی لاغری!

در این مطلب از ژن سبز می‌خواهیم دمنوش‌هایی را معرفی کنیم که به کاهش وزن و لاغری کمک می‌کنند.

چای زنجبیل، کمک به افزایش سوخت و ساز بدن

زنجبیل دارای طبعی گرم است و تا حدی باعث افزایش سوخت و ساز بدن و چربی ‌سوزی می‌شود.

بیشتر مطالعات انجام شده در مورد چای زنجبیل و کاهش وزن در موش‌ها انجام شده، با این حال تعدادی از مطالعات اثرات این دمنوش را بر انسان نیز بررسی کرده‌اند و به نتایج خوبی رسیده‌اند. برای مثال مشخص شده است یک فنجان چای زنجبیل در روز می‌تواند در کاهش انسولین و تری‌گلیسرید مفید باشد.

اگر مشکلات یا بیماری‌های مرتبط با کیسه صفرا دارید بهتر است قبل از مصرف زنجبیل با پزشک یا متخصص تغذیتان مشورت کنید.

چای سبز،دمنوشی کمک‌کننده به چربی سوزی

دمنوش چای سبز یکی از چای‌هایی است که خاصیت چربی سوزی و آن اثبات شده و مطالعات زیادی روی آن انجام شده است. کافئین موجود در آن هم خاصیت چربی سوزی دارد هم به بهبود توان ورزشی کمک می‌کند.

همچنین چای سبز حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام اپی گالوکاتشین گالات (EGCG) است که به چربی سوزی و لاغری هم کمک می‌کند.

افرادی که به کافئین حساسیت دارند و با مصرف آن اضطراب و بی خوابی تجربه می‌کنند بهتر است چای سبز کمتری مصرف کنند. همچنین افرادی که داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنند بهتر است چای سبز را با احتیاط میل کنند و حتما با متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنند.

چای اولانگ، دمنوشی برای لاغری شکم

در تصویر یک قوری و لیوان چای اولانگ مشاهده می‌شود.از چای اولانگ به عنوان دمنوش لاغری شکم و پهلو استفاده می‌شود.
چای اولانگ نوعی چای سنتی چینی است.

 گیاه چای اولانگ با چای سبز و سیاه یکی است اما فرایند تهیه آن تفاوت دارد. در هنگام تهیه چای سیاه آن را تحت فرایندی به نام اکسیداسیون قرار می‎‌دهند تا چای سبز به چای سیاه تبدیل شود. چای اولانگ جایی بین این دو چای قرار دارد یعنی از چای سبز بیشتر اکسید شده است اما کمتر از چای سیاه تحت این فرایند قرار گرفته است. بعضی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف چای اولانگ به کاهش چربی بدن و دور شکم کمک می‌کند.

مصرف به اندازه‌ی چای اولانگ عوارض جانبی خاصی ندارد اما اگر برای مدت طولانی بیشتر از روزی 4 فنجان مصرف شود ممکن است سبب سر درد و تهوع شود. برای خانم‌های باردار نیز تا روزی 3 فنجان مشکلی ندارد.

چای سیاه، محبوب‌ترین دمنوش لاغری

چای سیاه که همان چای محبوب ما ایرانی‌هاست نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. خاصیت چربی سوزی چای سیاه به دلیل وجود ترکیباتی به نام فلاوون‌هاست که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

مصرف چای سیاه به طور کلی ایمن است و مشکلی به دنبال نخواهد داشت اما اگر مقدار بسیار زیادی مصرف شود ممکن است مانند چای اولانگ سبب سردرد و تهوع شود.

در مطلبی جداگانه خواص چای را بررسی کرده‌ایم که می‌توانید آن را نیز مطالعه نمایید.

چای سفید، دمنوشی بی عوارض

گیاه چای سفید با دیگر انواع چای کاملا یکی است و تنها روش تهیه متفاوتی دارد. در واقع چای سفید تحت هیچ گونه اکسیداسیونی قرار نمی‌گیرد و تنها زیر نور خورشید خشک می‌شود. این چای همه‌ی خواص چای سبز را به مقدار بیشتر دارد.

چای سفید کمترین میزان کافئین در بین تمام انواع چای را دارد و بنابراین بعید است سبب عوارض جانبی خاصی شود.

چای ترش، دمنوشی خوش طعم

چای ترش با نام علمی hibiscus sabdariffa یکی از چای‌های معروف است که طعم خوبی دارد و می‌توان آن را هم گرم هم سرد نوشید. این چای خواص خوبی برای سلامتی دارد برای مثال حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است و ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند(البته همانطور که گفتیم خاصیت دارویی به هیچ عنوان ندارد و اثراتش محدود است).

همچنین این چای ممکن است دارای خاصیت چربی سوزی باشد که البته به طور کامل اثبات نشده است. اثر چای ترش بر کاهش وزن نیز به طور کامل اثبات نشده است اما ممکن است سبب کاهش وزن جزئی شود.

چای ترش هم مانند بقیه انواع چای اگر به اندازه مصرف شود مشکلی به دنبال نخواهد داشت. اما مصرف زیادی آن سبب مشکلات گوارشی مثل نفخ، دل درد، تهوع و یبوست می‌شود.

چای بابونه، دمنوش لاغری و آرامبخش

با توجه به خواص ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی بابونه، مصرف روزانه یک لیوان چای بابونه برای تقویت و رفع مشکلات پوست و مو موثر است.

چای بابونه بیشتر به عنوان یک دمنوش آرامبخش شناخته شده است تا یک دمنوش لاغری اما مشخص شده است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

چای بابونه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌های مختلف خاصیت ضد چاقی دارد. همچنین یکی از دلایل مهم چاقی پرخوری ناشی از استرس است. بنابراین یک دمنوش سالم که به کاهش استرس کمک کند می‌تواند به طور غیر مستقیم سبب کاهش وزن شود.

چای نعنا، کمک به لاغری با کاهش اشتها

چای نعنا که به راحتی قابل تهیه است می‌تواند جلوی اشتها را بگیرد و به کاهش وزن کمک کند. البته مصرف بیش از اندازه چای نعنا سبب سوزش معده، خشکی دهان  و تهوع می‌شود.

چای هل، مفید برای سلامتی

چای هل خواص متنوعی برای سلامتی دارد. این گیاه خاصیت ضد التهابی خوبی دارد که در مقابله با بیماری‌هایی مثل دیابت و سرطان مفید است. اما خاصیت چربی سوزی و ضد چاقی آن خیلی اثبات نشده است زیرا مطالعات خیلی کمی در مورد آن انجام شده است.

مصرف به اندازه هل مشکل خاصی ندارد اما مصرف بسیار زیاد آن به خانم‌های باردار و افرادی که مشکلات کیسه صفرا دارند توصیه نمی‌شود.

چای رازیانه، کنترل‌کننده اشتها

رازیانه یکی از گیاهانی است از زمان‌های قدیم در طب ایرانی مورد استفاده بوده است. این گیاه خاصیت ضد التهاب، آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی دارد. استفاده از چای رازیانه به کنترل اشتها کمک می‌کند. با این حال در مطالعات مشخص شده است که در کوتاه مدت این چای اثر خاصی بر کاهش وزن ندارد.

نکته‌ای که اگر می‌خواهید لاغر شوید، نباید فراموش کنید

در انتها فراموش نکنید که برای داشتن وزن مناسب و لاغر شدن تغذیه و ورزش حرف اول را می‌زنند و دمنوش، چای و گیاهان دارویی به تنهایی هیچ فایده‌ای ندارند. اما در کنار تغذیه مناسب می‌توانند به شما در راه رسیدن به وزن مناسب و سلامتی کمک کنند.  

در ضمن اگر به دمنوش‌ها علاقه دارید، بهتر است با 6 دمنوش مفید برای دیابت آشنا شوید!