دوتایی های شگفت انگیز(کراتین هدیه) با ارسال رایگان+خرید حضوری


دسته‌بندی کالاها

7 دروغ درباره چربی سوزی

نویسنده: مدیرسایت
منتشرشده در: 22 فروردین 1401

اگر بخواهیم لیستی تشکیل دهیم و از 7 دروغ درباره چربی سوزی صحبت کنیم؛ به نظر شما کاندیدای این لیست چه دروغ‌هایی هستند؟

تا به امروز در مطلب پرطرفدار رژیم لاغری نکات و توصیه‌های طلایی زیادی برای شما آورده‌ایم اما شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که تاکنون نکته‌های دروغ و اشتباه بسیاری در رابطه با چربی سوزی و کاهش وزن شنیده باشید.

با اتکا به این توصیه های مهمل و بیهوده انتظار داشتید که به راحتی لاغر شوید اما به هدفتان نرسیده و پس از تلاش های فراوان ناامید شده‌اید. بعد از آن هم هرکجا صحبت از لاغری می‌شود، می‌گویید چاقی ما ارثی است و لاغر نمی‌شویم، این همه تلاش کردیم و لاغر نشدیم!

در این مطلب نیز همراه مجله ژن سبز باشید تا این قضیه برایتان روشن شود.

و اما حقیقت؟

اما حقیقت چیز دیگری است؛ مشکل آن جایی است که ما راه و روش درست را نمی‌دانیم و یا اگر هم می‌دانیم باز سعی می‌کنیم همان دروغ ها را باور کنیم، چرا که راه‌های ساده تری را به ما نشان می‌دهند. مثلا از جمله این دروغ ها این است که اگر فلان ماده غذایی را هر روز بخورید لاغر می‌شوید! اگر شب ها شام نخورید لاغر می‌شوید! صبحانه نخورید لاغر می‌شوید و … که همگی دروغ درباره چربی سوزی به حساب می‌آیند!

پس راه حل درست چیست؟

ما در مطالب مختلف و متعددی مانند “سریع ترین راه کاهش وزن” بیان کردیم که راه صحیح کاهش وزن و لاغری چیست.

آن چیزی که شما را لاغر می کند رژیم های غذایی سخت و عجیب نیست؛ خوردن مواد به اصطلاح چربی سوز نیست، این مواد تنها در کنار رژیم مناسب و ورزش به کمک شما می‌آیند، نه این که به تنهایی سبب لاغری شما شوند؛ نخوردن شام و صبحانه و گرسنگی های طولانی هم کمکی به شما نخواهند کرد. در این مطلب به بررسی 7 دروغ درباره چربی‌سوزی که می توانند شما را آزار دهند پرداخته‌ایم.

همچنان همراه ژن سبز باشید تا از حقایق تغذیه ای مهمی آگاه شوید.

غذاهای سالم برای کاهش وزن و چربی سوزی

اما 7 دروغ درباره چربی سوزی کدامند؟

در صدر لیست مهمترین دروغ ها و شایعات؛ 7 دروغ درباره چربی سوزی مهم عبارتند از:

1. صبحانه نخورید تا کالری کمتری دریافت کنید

یکی از دروغ ها و باورهای بزرگی که لطمه‌ی زیادی به شما می‌زند همین است! نخوردن صبحانه می‌تواند تمام تلاش های شما در راه کاهش وزن را خراب کند.

کسانی که صبحانه می‌خورند وزن بیشتری از دست می‌دهند؛ در حالی که نخوردن صبحانه حتی می‌تواند منجر به افزایش وزن شود! چرا که نخوردن صبحانه کاهش متابولیسم پایه‌ی شما را در پی خواهد داشت (در مطلبی تحت عنوان وعده های غذایی در رژیم لاغری، این مسئله را به طور کامل شرح داده‌ایم؛ این مطلب ویژه را از دست ندهید!).

البته باید توجه داشت که صبحانه باید کامل و سالم (شامل غلات کامل، سبزیجات، مواد پروتئینی، مغز ها و…) باشد. در ثانی مقدار آن به میزانی که متخصص تغذیه برای شما معین کرده باشد، زیاده روی در مصرف صبحانه هم صحیح نیست.

 2. پس از ساعت 6 عصر، هیچی نخورید

اصلا چنین توصیه ای صحت ندارد. شما برای روشن نگه داشتن موتور متابولیسم خود حتی پس از ساعت 6 عصر هم نیاز به غذا دارید، حذف شام می‌تواند اشتباه بزرگی باشد و در راه کاهش وزن شما اختلال ایجاد کند.

بهتر است چنین بیان کنیم که غذاهای بد و پر کالری را در وعده های پایانی روز مصرف نکنیم. بخصوص موادی مانند نوشابه، کیک، بستنی، چیپس و… . شام خود را وعده ای سالم و سبک در نظر بگیرید که مملو از سبزیجات و فیبر باشد.

3. محصولات غذایی بدون چربی را هرچقدر می‌خواهید بخورید

شاید شما خوراکی خاصی را تهیه کنید که روی آن نوشته شده “بدون چربی” و واقعا فاقد چربی باشد، اما آیا این ماده غذایی کربوهیدرات‌هایی مانند شکر را نیز ندارد؟

خیر؛ لزوما اینطور نیست و ممکن است افزودنی های دیگری به جز چربی داشته باشد که مناسب شما نباشند. پس در نتیجه در مصرف اینگونه محصولات نیز زیاده روی نکرده و میزان اعتدال را رعایت کنید. هرچند این گونه مواد غذایی از نوع پر چرب آن ها بسیار بهتر هستند.

4. برای لاغری حتما به یک مکمل چربی سوز نیاز دارید

هیچ قرص لاغری و دارویی معجزه نمی‌کند. مکمل ها و داروها شاید در صورتی که زیر نظر متخصص تغذیه به شما پیشنهاد شوند به روند لاغری شما کمک کند، اما پایه و اساس کاهش وزن نیستند مطلب “بهترین مکمل های چربی سوزی” را بخوانید). این که تصور کنید با مصرف این دارو ها به تنهایی تمام مشکلات چاقی شما حل خواهد شد خیلی معقول نیست و یک دروغ درباره چربی سوزی به حساب می‌آید.

اصل و پایه برای کاهش وزن رژیم غذایی متعادل و فعالیت فیزیکی است؛ مکمل و چربی سوز نیز در صورت تشخیص متخصص شما می‌تواند به کمکتان بیاید.

5. میوه شما را چاق می‌کند

شاید بهتر باشد بگوییم در مصرف میوه زیاده روی نکنید. متاسفانه افراط و تفریط هر دو از رفتار های دردسرساز هستند. میوه دارای قند فروکتوز است و میزان زیاد آن می‌تواند موجب افزایش وزن شود، اما این به آن معنا نیست که کلا میوه ها عامل چاقی هستند.

مصرف میوه در یک رژیم غذایی سالم واجب و ضروری است و حذف آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ بهتر است بگوییم به اندازه مصرف شود. به طور معمول سهم میوه برای هر فرد 2 الی 3 واحد در نظر گرفته می شود (به جز موارد خاص با تشخیص متخصص). شاید بهتر باشد برای جلوگیری از چاقی، کل انرژی مصرفی روزانه محاسبه و کل رژیم غذایی بر اساس آن تنظیم شود.

6. کربوهیدرات ها شما را چاق می کنند

همه ی انواع کربوهیدرات‌ها بد نیستند. درست است که کربوهیدرات عامل اصلی چاقی به حساب می‌آید، اما دو پارامتر مهم را باید درباره آن ها در نظر گرفت:

یکی میزان و دیگری نوع کربوهیدرات. کربوهیدرات های با گلیسمی ایندکس (شاخص قند خون) بالا مانند شکر بد و کربوهیدرات هایی با گلیسمی ایندکس پایین مانند کربوهیدارت موجود در سبزیجات می توانند مناسب باشند. البته میزان انرژی دریافتی از کربوهیدرات ها نیز باید کنترل شود.

در ضمن فراموش نکنید اگر ورزش می‌کنید، نقش کربوهیدرات برای شما حیاتی است! (برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مطلب اهمیت کربوهیدرات برای ورزشکاران را بخوانید)

7. برای رژیم کاهش وزن فقط محاسبه و کاهش کالری مهم است

همین دروغ بزرگ باعث بروز مشکلات متعددی شده است. مثلا شخص بستنی را به عنوان شام مصرف می‌کند. بحث اصلی در مورد رژیم غذایی کاهش کالری است اما کیفیت این کالری نیز مهم است؛ یعنی این که این میزان کالری را از چه مواد غذایی دریافت می‌کنید.

به نظر شما مثلا اگر در وعده ی ناهار 400 کالری برای شما تعیین شود، آیا فرقی نمی‌کند این میزان کالری را از خوراک مرغ و سبزیجات دریافت کنید، یا از کیک و نوشابه؟! اتفاقی که در رژیم های خودسرانه کالری شماری به وفور مشاهده می‌کنیم و اغلب افراد به نوع و کیفیت مواد غذایی و همچنین چگالی انرژی ماده غذایی هیچ توجهی ندارند.

این را بدانید که برای تنظیم رژیم غذایی به جز محاسبه کالری و کاهش آن، مسائل متعدد دیگری نیز دخیل هستند که برای یادگیری آن ها نیاز به سال ها تحصیل دارید! متخصص های تغذیه نیز به همین دلیل سال ها تحصیلات تخصصی در این زمینه را می‌گذرانند، پس شاید بهتر باشد کار را به کاردان بسپارید!

متخصص های ژن سبز با آنالیز دقیق شرایط و اطلاعات شما، برنامه تخصصی ویژه‌ی شما را طراحی و تنظیم می‌کنند. پس از آن به همراهی فیت یار خود که در طول رژیم در کنار شماست، به نتایج دلخواه خود برسید. جهت دریافت برنامه های غذایی و ورزشی تخصصی همین حالا در باشگاه مجازی ژن سبز ثبت نام کنید.

این مطلب نیز به پایان رسید. یک مطلب دیگر نیز در همین مورد از ماهور شکرابی کارشناس تغذیه ژن سبز در مطلب شایعات و باورهای نادرست تغذیه‌ای در ایران تحت یک ویدئو برایتان آماده کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما نگاه کنید.

مقالات مشابه

دیدگاه‌ها

مجموع دیدگاه‌ها:

شما هم درباره این کالا دیدگاه ثبت کنید

کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه لطفا با نام کاربری خود وارد شوید .

با ثبت دیدگاه و مشارکت در ارائه توضیحات این کالا، به سایر کاربران در انتخاب کمک کنید
خانه دسته‌بندی مجوزها حساب‌کاربری