گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری است که در بدن انسان به طور طبیعی تولید می شود. با این حال، در شرایط خاصی مانند تمرینات ورزشی شدید، نیاز بدن به گلوتامین افزایش می یابد و ممکن است بدن نتواند به اندازه کافی گلوتامین تولید کند. در این موارد، مصرف مکمل گلوتامین می تواند به تامین نیازهای بدن به این اسید آمینه کمک کند. برای انتخاب و خرید بهترین گلوتامین بهتر است با یک متخصص تغذیه یا پزشک ورزشی مشورت نمایید و اطلاعات کافی در مورد این مکمل ورزشی کسب کنید. سپس با بررسی کیفیت برندهای مختلف و قیمت مکمل گلوتامین و با توجه به نیازها و اهداف خود، مناسب ترین محصول را برای خود انتخاب و خریداری نمایید.

 

 

بهترین مارک گلوتامین ایرانی

گلوتامین یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های ورزشی در سال‌های اخیر بوده است و به همین دلیل برندهای خارجی و ایرانی متنوعی اقدام به تولید و عرضه این مکمل ورزشی نموده اند. برای شناسایی بهترین مارک گلوتامین ایرانی ابتدا باید شناخت بیشتری از خود مکمل پیدا کنید تا قدرت تشخیص محصول با کیفیت و مناسب را پیدا کنید.

گلوتامین یک اسید آمینه مهم در بدن انسان است که برای سوخت و ساز پروتئین‌ها و ترمیم عضلات پس از تمرینات سنگین ورزشی نقش مهمی دارد. مصرف گلوتامین به عنوان مکمل در حد متعادل و توصیه‌شده (معمولاً ۵ گرم در روز) می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی و بازسازی سریع‌تر عضلات کمک کند.

توصیه می‌شود مصرف گلوتامین و سایر مکمل‌های ورزشی تحت نظر متخصص تغذیه یا پزشک ورزشی باشد تا اثربخشی و ایمنی آنها تضمین شود.

 

مزایای مکمل گلوتامین

  • افزایش سنتز پروتئین: گلوتامین به عنوان یک منبع انرژی برای سلول های ماهیچه ای عمل می کند و نقش مهمی در سنتز پروتئین دارد. مطالعات نشان داده اند که مکمل گلوتامین می تواند به افزایش سنتز پروتئین در عضلات کمک کند.
  • بهبود عملکرد ورزشی: گلوتامین به عنوان یک پیش ساز برای تولید گلوتاتیون، یک آنتی اکسیدان قوی، عمل می کند. گلوتاتیون به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که مکمل گلوتامین می تواند به بهبود عملکرد ورزشی، به ویژه در ورزش های استقامتی، کمک کند.
  • کاهش خستگی و بهبود ریکاوری: گلوتامین به کاهش تولید آمونیاک در بدن کمک می کند. آمونیاک یک ماده زائد است که می تواند باعث خستگی و کاهش عملکرد ورزشی شود. مطالعات نشان داده اند که مکمل گلوتامین می تواند به کاهش خستگی و بهبود ریکاوری پس از تمرینات ورزشی کمک کند.

 

بهترین مکمل گلوتامین

 

مصرف مکمل گلوتامین

مقدار مصرف مکمل گلوتامین به عوامل مختلفی مانند سن، سطح فعالیت بدنی و اهداف ورزشی فرد بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می شود ورزشکاران روزانه 5 تا 10 گرم گلوتامین مصرف کنند. این مقدار را می توان به صورت یک بار مصرف 10 گرم یا در دوزهای 5 گرمی در طول روز مصرف کرد.

مصرف مکمل گلوتامین معمولاً بی خطر است. با این حال، در برخی افراد ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند حالت تهوع، اسهال یا نفخ ایجاد کند. در صورت بروز هر گونه عارضه جانبی، مصرف مکمل گلوتامین را قطع کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

در ادامه بهترین مارک گلوتامین ایرانی از دید ورزشکاران و مصرف کنندگان انواع مکمل ورزشی را معرفی خواهیم کرد. البته باید توجه داشت که بهترین برای هر فرد لزوما برای دیگری هم بهترین گزینه نیست و باید هنگام انتخاب به همه مواردی که گفته شد توجه داشته باشید.

انتخاب بهترین مارک گلوتامین ایرانی به عوامل مختلفی مانند کیفیت محصول، قیمت، طعم و دسترسی بستگی دارد. با این حال، برخی از برندهای گلوتامین ایرانی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند عبارتند از PNC (کارن)، دوبیس، پگاه، ژن استار و ویثر.

 

پودر ال گلوتامین ویثر 500 گرمی

پودر ال گلوتامین ویثر 500 گرمی حاوی 5 گرم گلوتامین در هر سروینگ است. گلوتامین یک اسید آمینه ضروری است که برای سلامت عضلات، سیستم ایمنی و عملکرد بدن ضروری است.

علاوه بر این شامل 60 سروینگ است که برای مدت زمان 60 روز کافی است.

نحوه مصرف این مکمل به این صورت است که باید یک پیمانه (5 گرم) از پودر را در 150 میلی‌لیتر آب یا آبمیوه حل کنید و میل نمایید. برای حصول نتیجه بهتر، یک وعده قبل از تمرین و یک وعده قبل از خواب مصرف کنید.

 

پودر ال گلوتامین ویثر 500گرمی

 

گلوتامین های اسپید گلد کر لاین 500 گرمی (گیلاس انگور سیاه)

از  جمله ویژگی‌های مکمل ورزشی گلوتامین های اسپید گلد کر لاین 500 گرمی (گیلاس انگور سیاه) می توان به داشتن گلوتامین سریع الجذب، محلولیت بالا، ریکاوری سریع عضلات، تقویت رشد عضلات و تقویت سیستم ایمنی در ورزشکاران اشاره کرد.

نحوه مصرف این مکمل به این صورت است که باید روزانه 2 بار، هر بار 10 گرم (معادل 1.5 پیمانه) از پودر را در 250 میلی لیتر آب حل کنید و میل نمایید. در روزهای تمرین اولین سروینگ را 30 دقیقه قبل از تمرین و دومین سروینگ را بلافاصله بعد از تمرین میل نمایید و در روزهای غیر تمرین اولین سروینگ را بلافاصله بعد از بیدار شدن و دومین سروینگ را بین وعده‌های غذایی میل نمایید.

 

گلوتامین ترک نوتریشن های اسپید 250 گرم-گیلاس انگورسیاه

 

بهترین برند گلوتامین خارجی

علاوه بر برندهای ایرانی، برندهای معتبر بسیاری در سراسر دنیا به تولید و پخش أنواع مکمل ورزشی از جمله گلوتامین پرداخته اند. برای انتخاب بهترین برند گلوتامین خارجی باید عوامل مختلفی از جمله کیفیت، قیمت، طعم و دسترسی محصول را در نظر بگیرید. در این بین بعضی برندها جایگاه بالاتری در بین ورزشکاران پیدا کرده اند و به همین دلیل از آن ها به عنوان بهترین برند گلوتامین خارجی یاد می شود. برخی از برندهای گلوتامین خارجی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند عبارتند از:

  • Optimum Nutrition
  • Iron Max
  • Olimp Nutrition
  • BSN
  • Cellucor
  • MusclePharm
  • NOW Foods

ال گلوتامین الیمپ

از جمله ویژگی‌های ال گلوتامین الیمپ می توان به گلوتامین میکرونیزه شده، تقویت سیستم ایمنی، حفظ و کسب عضلات، افزایش سطح انرژی در حین تمرین و کاهش خستگی و ریکاوری سریع‌تر بعد از ورزش اشاره کرد.

نحوه مصرف این مکمل به این صورت است که باید ۴ گرم از پودر ال-گلوتامین را 2 تا 3 بار در روز مصرف کنید. بهترین زمان مصرف قبل از صبحانه، بعد از تمرین و قبل از خواب است. مقدار 4 گرم (معادل 1.5 پیمانه) را در 100 میلی لیتر آب حل کنید.

 

ال گلوتامین الیمپ

 

پودر گلوتامین پرو آیرون مکس 250 گرم

از جمله ویژگی‌های پودر گلوتامین پرو آیرون مکس 250 گرم می توان به خالص بودن گلوتامین آن اشاره کرد. گلوتامین پرو حاوی 100% گلوتامین خالص است و فاقد سایر مواد مغذی مانند کربوهیدرات و چربی است. همچنین برای گیاه‌خواران مناسب است و رشد و قدرت عضلات، تقویت سیستم ایمنی و تاخیر در بروز خستگی را به همراه دارد.

نحوه مصرف این مکمل به این صورت است که باید روزانه 5 گرم (معادل یک قاشق چای‌خوری) از پودر گلوتامین پرو را در 300 میلی‌لیتر آب یا شیر حل کنید و میل نمایید. پیشنهاد می‌شود آن را با گینرهای وزن یا شیک‌های پروتئینی مخلوط کنید. برای نتیجه مطلوب، یک قسمت را بلافاصله پس از بیدار شدن، قسمت دوم بلافاصله بعد از تمرین و قسمت دیگر را 15 دقیقه قبل از خواب مصرف کنید.

 

پودر گلوتامین پرو آیرون مکس